Hızlı Erişim

Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı Koordinatörlüğü

ODÜ, Avrupa Gönüllülük Hizmetinde 4 Üniversite Arasında (12.04.2018)

Türkiye'de Avrupa Gönüllülük Hizmeti projesi yürüten 4 üniversite arasında yer alan Üniversitemizden 130 öğrenci farklı ülkelerdeki gönüllülük faaliyetlerini başarı ile tamamladı.

Öğrencilerine nitelikli eğitimin yanı sıra sosyal ve kültürel alanlarda da katkı sağlamayı sürdüren Ordu Üniversitesi, yurtdışı ilişkilerini geliştirecek projelere de her geçen gün yenisini ekliyor. Bu kapsamda öğrencilerin Avrupa Birliği'nin içinde ve dışında çeşitli şekillerdeki gönüllü faaliyetlere katılımını desteklemek amacıyla hayata geçirilen Erasmus+ Avrupa Gönüllülük Hizmeti’ne 2016 yılında akredite olan Üniversitemiz, ulusal ajans tarafından kabul edilen 8 ayrı proje için destek aldı. Bu kapsamda farklı kültürlerin tanınması, sosyal ilişkilerin gelişimi, yabancı dil gelişiminin sağlanması ve Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasında karşılıklı ön yargıların en aza indirilmesi amacıyla çeşitli fakülte ve meslek yüksekokulunda öğrenim gören 130 öğrencimiz Malta, Finlandiya, Yunanistan, Romanya, İtalya ve Portekiz'de 33 günlük süren Avrupa gönüllülük hizmeti faaliyetini tamamladı. 

Avrupa Gönüllülük Hizmeti faaliyetini tamamlayan öğrenciler tarafından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç himayesinde başlatılan projenin kişisel gelişim ve kendine güven duygusunun gelişmesi anlamında faydalı olduğu belirtilerek gönüllülük hizmeti faaliyetinin farklı kültürleri tanıma, Avrupa vatandaşlığını benimseme, yabancı dil geliştirme ve Avrupa ülkelerindeki öğrencilerle yakın arkadaşlıklar kurma konularında kendilerine önemli katkılar sağladığı ifade edildi.

Erasmus+ programı kapsamında 2016 yılında KA-105 başlıklı Avrupa Gönüllü Hizmeti proje başvurusunda bulunan Üniversitemizde 2018 yılı sonuna kadar 45 öğrencinin daha gönüllülük faaliyetine katılacağı bilgisi verildi.

Konuyla ilgili olarak Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Avrupa Gönüllü Hizmeti ile birçok gencimiz, mezuniyet ve dil yeterliliğine bakılmaksızın Avrupa’da diledikleri bir ülkede gönüllü faaliyetlerde yer alarak yabancı dillerini geliştirebilmekte, yepyeni bir dil öğrenebilmekte kültürlerarası iletişim becerilerini artırabilmektedirler. Ayrıca bu gençlerimiz hiç tanımadığı yeni bir ortamda çalışabilme ve iletişim kurabilme stratejilerini öğrenebilmekte ve bu sayede ülkeye döndüklerinde kazandıkları özgüvenle iş piyasasında seçeneklerini çeşitlendirebilmektedirler. Avrupa Gönüllü Hizmeti sadece bir proje değil, eşsiz bir hayat tecrübesi olarak değerlendirilmelidir. Bu bağlamda göreve geldiğimiz günden beri dünyanın çeşitli ülkelerindeki birçok üniversite ile yaptığımız ikili anlaşmalar ve benzeri birçok projeyle Üniversitemizin uluslararası camiada tanınırlığına katkı sağlamış bulunmaktayız. Ordu Üniversitesi olarak bu konudaki çalışmalarımızı tek yönlü yürütmekten ziyade uluslararası iş birliği çerçevesinde farklı üniversiteler ve araştırma merkezleri ile çalışmalar yaparak Avrupa’daki tarihsel ve çağdaş gelişmeler hakkında teorik ve pratik farkındalık oluşturulması ile ilgili faaliyetler düzenlemeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.


Eklenme Tarihi : 07-01-2019 08:37:36